Programy životného cyklu a „sporiace účty“ cez investičné spoločnosti.

Ako aktívneho klienta (a neskôr finančného poradcu) ma čoraz menej často nejaká novinka nadchne. Edwardovi sa to podarilo. Niečo podobné som už dlho chcel pre seba ako klienta aj pre svojich klientov ako poradcu. Prečo a čím ma nadchol? Preberieme si aj jeho súčasné nevýhody. V prvom diele si ho porovnáme s bežnými produktmi na trhu. V druhom diele budú popísané jedinečnosti Edwarda vrátane výhod aj nevýhod a poplatkových možností.

Zoznámte sa: pán Bohatý
Meno Edward je odvodené od anglo-saského mena Éadweard. Jeho význam vychádza zo slov ead, „bohatstvo, šťastie, prosperita“, a weard, „ochranca, patrón“. Navyše celé meno zrejme najúspešnejšieho investora všetkých čias znie Warren Edward Buffett. A chrániť bohatstvo jeho zmysluplným investovaním je základným poslaním Edwarda.

‚Keby som mal stručne napísať, čím ma systém Edward nadchol, bolo by to v troch bodoch:

Individualizovaný automatizovaný investičný plán vrátane rebalansovania portfólia,
stráženie vašich osobných cieľov,
riešenie likvidnej rezervy (dokonca poistené).
Konkurenčné programy životného cyklu
Už dlhé roky si človek môže kúpiť investície životného cyklu. Lepšie ako nič, také produkty vedia k vami nastavenému dátumu nachystať celé portfólio na výber. Avšak snáď nikto nepotrebuje mať nachystaných voľných niekoľko miliónov k 60. či iným narodeninám … A čokoľvek navyše nie je obvyklé, sa rieši ručne kombináciou produktov.

Podobný problém má aj doplnkové dôchodkové sporenie / dôchodkové pripoistenie alebo transformovaný fond (DPS/PP). Pokiaľ to explicitne neodmietnete, nachystá vám všetky peniaze k jednorazovému výberu, tj konzervatívne. A aj keď si zvolíte daňovo zvýhodnenú rentu na viac ako 10 rokov, počas výplaty renty nemôžete nijako ovplyvniť kolísavosť a tým výnosnosť portfólia.

A doživotná renta? Aj keď od schválenia zákona o DPS ubehlo viac ako 10 rokov, stále neexistuje na trhu ani jediný produkt poisťovne, ktorý by nadviazal na dôchodkovú spoločnosť. V realite preto DPS neumožňuje doživotnú rentu, jednu z najdôležitejších požiadaviek, ale nečudujem sa tomu.

Po prvé, keď som chcel rentu z výsluhovej penzie, dostal som automaticky formulár pre jednorazové vyrovnanie, a nielen že som sa musel ozvať, že chcem rentu, ale navyše som musel byť asertívny a až na druhú osobnú návštevu, po komunikácii s centrálou dôchodkovej spoločnosti, mi bola láskavo povolená renta podľa dojednanej zmluvy.

Po druhé, koncept doživotnej renty, ako je v zákone, znamená, že dôchodková spoločnosť všetky aktíva musí predať, pošle peniaze poisťovni a tá s odstupom času iné aktíva nakúpi. Tým zbytočne znižuje výnosnosť.

Kto stojí za Edwardom
Edward je obchodný názov investičnej služby obhospodarovania portfólia, ktorý poskytuje česká spoločnosť WOOD & Company Financial Services.

Edward ako lepší program životného cyklu
Na tomto poli má Edward plno konkurencie u rôznych investičných spoločností. Edward vie aj jednoduché scenáre ako konkurencia. Keď budete chcieť, vie vám nachystať celé portfólio v dobe vašich napr. 65. narodenín rovnako ako konkurencia (vrátane DPS).

Napriek tomu má oproti nim viac výhod. Edward sa zameral na niečo, čo ostatní do značnej miery zabúdajú. Riešenie investícií a riešenie cieľov v jednom. A to značne inteligentným spôsobom.

Predovšetkým vám vedia nachystať len časť portfólia. A zvyšok ďalej dlhodobo investovať.

Ak sa počíta, že na dôchodku strávime priemerne 20 rokov a niektorí majú to (ne)šťastie, že sa dožijú aj 100 rokov, teda strávia aj 40 rokov na dôchodku, je obrí rozdiel, či peniaze od 60. roku budete držať v hotovosti, alebo väčšinu ďalej v akciách.

Edward vám do hotovosti nachystá každý mesiac práve len vašu nastavenú mesačnú rentu. A zvyšok sa ďalej zhodnocuje. A zhodnocuje sa primerane tomu, ako dlho môže byť zainvestovaný.

Mesačné renty na nasledujúce 3 roky sú v krátkodobom portfóliu, renty na ďalších pár rokov sú čiastočne nachystané v portfóliu strednodobom, zvyšok sa stále zhodnocuje napríklad v čisto akciovom portfóliu. Nemusíte sa o nič starať, na ďalší mesiac sa posunie len čiastka na ďalší mesiac, zvyšok zostáva. To má obrovský, niekoľkopercentný vplyv na výkonnosť portfólia, teda aj na dĺžku penzie, na ktorú budú vaše usporené peniaze stačiť.

A to nepíšem o rozdiele vo výkonnosti, keď sa pred odchodom do dôchodku postupne 10 rokov skonzervativňuje portfólio, čo je východiskové správanie DPS aj mnohých programov životného cyklu, ktoré možno našťastie vo väčšine prípadov vypnúť.

„Sporiace účty“ cez investičné spoločnosti
Je celý rad možností, ako investovať konzervatívne cez investičné spoločnosti.

Po prvé, klasické konzervatívne fondy, ktoré ponúkajú dlhodobo v priemere obvykle o niečo málo vyšší výnos ako bankové vklady. Pri nedodržaní 3-ročného časového testu si výnos daníte sami. Pre úplnosť, príjem z investícií do 100 000 Sk sa tiež nedaní.

Avšak tieto fondy sú poistené menej ako u bánk. Môžete sa ale oprieť o garančný fond obchodníkov s cennými papiermi, ktorý poskytuje náhradu za 90 % nevydaného zákazníckeho majetku, najviac však čiastku zodpovedajúcu hodnote 20 000 EUR (cca 490 900 Sk v čase publikácie článku).

Potom tu máme podskupinu konzervatívnych fondov, ktoré majú bližšie ku klasickým sporiacim účtom tým, že ich výnos je odvodený predovšetkým z repo sadzby. Donedávna sme tu mali predovšetkým fond kvalifikovaných investorov od Consequ. Od júla je novo ponúkaný ich retailový fond (ISIN: CZ0008477221), kde môžete investovať od 500 Kč mesačne či 10 000 Kč jednorazovo.

Nie je to síce bankový poistený vklad, ale pokiaľ zanedbáme predovšetkým kreditné riziko Consequ, máme tu finančný produkt podobný sporiacemu účtu s o niečo vyšším výnosom (aktuálne 6,25% p.a.), navyše s možnosťou mať tento výnos nedanený.

A okrem týchto možností tu máme ďalší finančný produkt, ešte viac bližší sporiacemu účtu, pretože je založený na spolupráci investičnej spoločnosti a banky v Edwarde a Cyruse.

Edward alebo Cyrrus ako sporiaci účet?
Edward je schopný do značnej miery nahradiť sporiaci účet. Nie je na to určený, nie je to cieľom autorov, ale v mnohých ohľadoch sa porovnanie ponúka. Ale nie je jediný – aj Cyrrus ponúka poistenú hotovosť s nadštandardným úročením, aj keď nižším ako Edward.

V čase publikácie článku Cyrrus ponúka 5,65 % p.a. a Edward 6,25 % p.a., ale na rozdiel od Edwarda pri Cyrruse pre výber hotovosti nepotrebujete poradcu.

Pokiaľ repo sadzba pôjde vyššie, pri oboch produktoch bude ďalšie úročenie podobne navýšené. Tých 0,75 % p.a. rozdielu oproti repo sadzbe je u Edwarda marža spolupracujúcej banky. Pri nižších repo sadzbách klesá, až k 0.

Výška úročenia je oproti priamemu vzťahu s bankou vyššia. A je tu ešte jedna menšia výhoda pre väčšinu z nás a nevýhoda pre minoritu.

Oproti banke, kde dochádza k zrazeniu zrážkovej dane automaticky (ak nemáte podnikateľský účet), úroky sa vám pripisujú nezdanené, teda sa ďalej úročia celé a na konci roka vám Edward pošle podklady pre zdanenie vo vašom daňovom priznaní. Čo môže byť problém pre ľudí s paušálnou daňou (nepliesť s častejšími paušálnymi výdavkami), pretože s ročným príjmom vyšším ako 15 000 Sk sa im zruší možnosť paušálnej dane.

Ďalšími nevýhodami oproti sporiacemu účtu v banke je, že potrebujete poradcu pre výbery av mnohých prípadoch aj pre vklady hotovosti. To je jednoducho nutná investičná byrokracia. A aj keď systém umožňuje všetko podpísať jednoducho SMSkou, zákon viac-menej vyžaduje osobnú identifikáciu klienta.

Medzi nevýhody patrí dlhšia likvidita. Z banky peniaze máte najneskôr do druhého dňa, tu to môže trvať 14 dní, aj keď obvykle do pár dní máte peniaze na účte.

Poistenie je rovnaké ako v banke, teda 100%, max. 100 000 €. Ale pozor, ak by ste mali peniaze v rovnakej banke, s akou bude spolupracovať Edward: limit sa aplikuje na súčet prostriedkov priamo vložených do banky a nepriamo cez Edwarda.

Mimochodom, je zaujímavé porovnať úrokové sadzby priamo v banke a cez Edwarda. Rozdiel interpretujem ako množstevnú zľavu a súčasne cenu rôznej byrokracie, ktorú sú banky nútené konať pri priamom kontakte s klientom.

Aj keď poistenie je rovnaké pre „zainvestované“ peniaze do úročenej hotovosti, do takto úročenej hotovosti sa nevloží 100 % vložených prostriedkov do Edwarda, ale cca 98 %. Cca 2% je povedzme technická rezerva investičného účtu na zabezpečenie rebalancovania, menové zabezpečenie, kde je iné poistenie vašich peňazí (garančný fond obchodníkov s cennými papiermi). Oproti tomu Cyrrus úročí aj 100% prostriedkov.

Poplatky
„Skryté“ manažérske poplatky, teda poplatky inštrumentov, ktoré využíva Edward, sú nízke, v desatinách percent ročne, pretože využíva ETF. U konkurencie bývajú spravidla vyššie, maximálne rovnaké.

Vstupné poplatky sú čisto vecou medzi vami a poradcom, štandardne sa pohybujú medzi 2–5 % podľa výšky celkovej plánovanej hodnoty investícií.

Až z manažérskych poplatkov z výnosnejších portfólií je živý Edward aj váš poradca (a jeho servisná organizácia a samozrejme štát prostredníctvom všetkých daní, predovšetkým z príjmu, zdravotnej, sociálnej).

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram