Ako funguje investovanie s autopilotom Edward? Výhody a nevýhody

V čom je výhoda systému pre automatizovanú správu financií Edward, patriaceho do dielne investičnej spoločnosti Wood & Company?

Prvú časť o Edwardovi si môžete prečítať v článku Programy životného cyklu a „sporiace účty“ cez investičné spoločnosti. Ako fungujú a oplatia sa?

Je schopný riešiť priebežné ciele a rezervy klienta individuálne, automatizovane. Stačí v Edwardovi nastaviť parametre a už sa nemusíte o nič starať okrem posielania peňazí a tiež okrem aktualizácie cieľov, pokiaľ si ich zmeníte. Nič porovnateľného nepoznám.

Chcete mať napríklad každých 5 rokov nachystaných pár sto tisíc korún na auto (teda ak na to máte)? A k tomu pre každé dieťa k napríklad 24. narodeninám mať nachystaných pár stoviek tisíc do začiatku? Alebo treba každý rok chcete mať nachystané peniaze na dovolenku?

A nech sa systém sám stará o to, aby správna čiastka bola zainvestovaná výnosne a ďalšia čiastka konzervatívne, na to ešte využívať aj pravidelné prívklady. Systém je schopný ukázať pravdepodobný scenár, ako sa bude vyvíjať hodnota portfólia.

Získate teda hrubú predstavu, ako je splnenie cieľov reálne, alebo nie, Edward vám pomôže si dostupnosť cieľa uvedomiť a prípadný nesúlad cieľov a vkladov riešiť výrazne skôr. Súčasne vie riešiť aj ultimátny cieľ, akým je dôchodok, a to vrátane odhadu výšky štátneho dôchodku.

Nastavenie prioritných aj menších cieľov
Systém sa potom stará o ciele sám, prioritný je vždy ten cieľ skorší, a keď ho naplní, peniaze sa smerujú a investujú podľa ďalšieho najbližšieho cieľa. Pokiaľ máte pár malých cieľov (vzhľadom na množstvo investovaných prostriedkov), investujete skôr vami zvoleným najvýnosnejším portfóliom. Pokiaľ v cieľoch máte každé 2 roky nové auto a investovaná čiastka tomu nezodpovedá, investujete vami zvoleným konzervatívnym najmenej kolísavým portfóliom určený pre ciele do 3 rokov.

Skvelé na tomto nastavení nie je len automatizácia, ale aj psychologické javy. Pokiaľ máte za investovaním konkrétne predstaviteľné ciele, lepšie sa vám rozhoduje, či zvyšné peniaze investujete do týchto svojich cieľov, alebo si s nimi urobíte inú (obvykle krátkodobú) radosť. Máte potom väčšiu šancu, že to nepreženiete s krátkodobými radosťami na úkor tých dlhodobých.

Akékoľvek peniaze navyše, napríklad predaj majetku, prémie, odmeny, úplatky voličom (ako 5000 Sk na maloleté dieťa v auguste), ktoré získate, sa pravdepodobnejšie rozhodnete venovať na svoje ciele v Edwardovi. Stačí ich poslať mimoriadne, Edward si s nimi poradí a investuje, v súlade s vašimi cieľmi.

Je to podobný princíp, aký užívajú niektorí ľudia, čo majú problém neutrácať za nevyhnutnosti. Pokiaľ majú na viditeľnom mieste svoj sen, typicky napríklad obrázok vysnívaného domu v peňaženke, je väčšia šanca, že si mnohé zvyšné výdavky rozmyslia, najneskôr vo chvíli, keď pred platením otvoria peňaženku.

Aj keby ste mali len jeden cieľ, napríklad penziu, Edward sa o všetko postará. Ale odporúčam v Edwardovi držať aj rezervy, či už v úročenej hotovosti, alebo v niečom výnosnejšom, diverzifikovanejšom. Má to výhodu v tom, že investičná byrokracia a porada s poradcom je tu pre niekoho užitočná obtiaž, aby tú rezervu nepoužil na menej dôležitý spotrebný cieľ.

Niektorí ľudia si kvôli sťaženému prístupu dojednávajú menej výhodné produkty, napríklad stavebné sporenie čisto pre sporenie. U Edwarda majú vyššiu likviditu, vyššie úročenie nepodmienené dodržaním nejakej viazacej doby. A majú možnosť, že im prípadné zbrklé míňanie vyhovorí poradca predovšetkým pripomenutím ich skôr nastavených cieľov, respektíve dôsledkov pre plnenie ich cieľov. Pokiaľ to nie je váš prípad, skôr by som rezervu držal pri Cyrruse alebo pri Consequ, kde sa k rezerve dostanete aj bez poradcu.

Interné systémy Edwarda alebo Obrancovia a útočníci v investovaní
Túto kapitolku môžete preskočiť, pokiaľ vás zaujímajú len vonkajšie prejavy pre klienta a nepotrebujete vedieť, ako to funguje vo vnútri.

V Edwardovi je 10 pevných portfólií, z ktorých si klient vyberie až tri na svoje účely. Prečo tri portfólia a nestačí jedno? Pretože rovnako ako napríklad pri hokeji aj pri investíciách potrebujete tím a ten tím nesmie byť zložený zo samých útočníkov, alebo naopak obrancov alebo „stredárov“. Potrebujete rôzne vlastnosti pre krátkodobé, strednodobé alebo dlhodobé portfólio. Tie tri vybrané portfóliá potom Edward využíva na vaše účely.

Pre krátkodobé rezervy a ciele, ktoré nastanú do troch rokov, použije krátkodobé portfólio – obranca. Tu vám Edward umožní zvoliť z prvých troch najmenej kolísavých portfólií (prvým portfóliom je zo 100% hotovosť). Peniaze pre ciele vzdialené 4 až 9 rokov zvolia strednodobé portfólio, kde vám umožnia zvoliť až 7 najmenej kolísavých portfólií. A konečne pre ciele vzdialené 10 a viac rokov – útočníkov (zopakujem, že pre výplatu renty je každá mesačná renta uvažovaná samostatne) môžete zvoliť až všetkých 10 portfólií.

Edward je obmedzený legislatívou, takže podľa odpovedí v investičnom dotazníku vám systém neumožní investovať do portfólií o viac ako jedna kolísavejšieho, než zodpovedá vašim odpovediam. Každé portfólio má svoj názov, kalkulovaný výnos (od 2 % – aj keď aktuálne je výrazne vyšší, ale tu je dlhodobý priemer, ktorý potrebujete pre dlhodobý odhad – do 7,9 % p.a., po odpočítaní nákladov), akceptovateľný (očakávaný maximálny) pokles (od 0 % do 60 %). Vnútri každého portfólia sa skrýva hotovosť (aj keď vo väčšine len 2 %) alebo ETF.

Názvy portfólií sú celkom pre klientov predstaviteľné, od najmenej kolísavého portfólia sú názvy:

Dobrodružná
V každom portfóliu tvorí 2 % rezervnú hotovosť v CZK. Rezervná hotovosť slúži ako „rezervný vankúš portfólia“, ktorý sa využíva na efektívne vysporiadanie transakcií súvisiacich s menovými obchodmi, menovým zabezpečením alebo rebalancovaním portfólia.

Rezervnú hotovosť musí Edward držať vo všetkých portfóliách a cielený podiel v každom portfóliu je 2 %. Rezervná hotovosť v prípade potreby pri rebalansovaní portfólia sa dopĺňa, alebo prebytok investuje. Zvyšok portfólia je investovaný podľa daného portfólia, od 98 % úročenej poistenej hotovosti cez zmiešané portfóliá až po čisto akciové portfóliá.

Ďalšie drobné vychytávky
Čo je skvelé, je to, že klient nemusí riešiť nejaké minimálne čiastky do jednotlivých ETF, dokonca ide nastaviť pravidelný vklad 1 Sk do portfólií, ktoré v sebe obsahujú napríklad 10 ETF. Maličkosť, ktorá ale rozhodne nie je u konkurencie samozrejmosťou.

Pre každé vybrané portfólio si zvlášť môžete nastaviť, či má byť menovo zaistené a či má byť rebalansované. Rebalancovanie by som vypol v prípade, že máte paušálnu daň a nechcete riskovať, že o tento režim prídete.

Iným dôvodom vypnutia rebalancovania na prvé tri roky môže byť nechuť podporovať štát daňami aj za cenu mierne nižších výnosov. Áno, rebalancovanie obvykle prináša o niečo málo vyšší výnos (cca desatiny percenta ročne) oproti nebalancovanému portfóliu, pretože je napríklad obvykle výhodné odpredať časť akcií po ich väčšom raste a nakúpiť po ich väčšom prepade.

Všetky reporty môžete mať zobrazené klasicky nominálne alebo lepšie zobraziť tzv. reálne hodnoty (po odpočítaní inflácie, presnejšie diskontujú vypočítané budúce hodnoty o predpokladanú infláciu), čo vám dá lepšiu predstavu o hodnote portfólia na dôchodku, ktorý bude za desiatky rokov. Toto je opäť dôležitá vychytávka, pretože nominálne hodnoty pôsobia inak, ako by ste boli boháči na dôchodku, ale pritom by tie impozantné nominálne čiastky nestačili na vaše výdavky. Reálne hodnoty (po odčítaní inflácie) vám dajú o niečo lepšiu predstavu, čo by ste si tak za to kúpili v dnešných cenách.

Hlavnú výhodu Edwarda vidím v tom, že všetko máte v jednom produkte, ako napríklad:

úročenú hotovosť pre držanie rezervy: napríklad rezerva pre strýka príhodu, samopoistenie pre krátkodobú chorobu, stratu zamestnania, rezervu pre preklenutie nedostatku zákaziek – podnikatelia v dobe čovidu už určite vedia – a podobne,
balansované portfóliá pre strednodobé ciele (za 4–9 rokov), teda napríklad dlhšia fixácia hypoték, peniaze mladým do začiatku,
riešenie dlhodobých cieľov.
Edward nezostáva len pri tom, že máte všetko na jednom mieste, ale využíva synergiu z toho plynúcu, teda napríklad miesto odpredaja akcií pri skonzervativňovaní portfólia vie využiť prichádzajúce vklady.

Čo ma úplne uchvátilo a odporúčam využiť vždy, je možnosť zainvestovania vašich rezerv, keď od okamihu investovania „trh“ (dané priemerom cez vybrané ukazovatele) poklesne pod vami zadané percento. Typicky takto raz si rozmyslíte rozloženie jednorazovej investície napríklad na štvrtinu po mesiaci. Ale nastavíte si, že druhá štvrtina sa buď zainvestuje za mesiac, alebo pokiaľ trh klesne o viac ako 5 %. Podobne to určíte aj pre ďalšie mesačné vklady. Tento parameter je možné nastaviť aj pre „trvalé“ rezervy, aj keby išlo o celkom málo pravdepodobný pokles o viac ako 23 %.

Nevýhody a nedorobky Edwarda
Niektoré nevýhody som spomenul na mieste na to vhodnejšie (napr. výhoda aj nevýhody hotovosti nezdanené zrážkovou daňou). Edward je natoľko prelomový, že zoznam toho, čo by sa malo implementovať, je dlhý.

Zatiaľ systém nevie individuálne portfólio (konkurencia bežne vie), jednoducho si človek musí vybrať z tých 10 pomenovaných. Na druhú stranu aj toto je pre niektorých klientov výhoda, znižuje to rozhodovaciu paralýzu a zložitosť nastavenia.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram