Multilevel – cesta k bohatstvu či do pekiel

Sieťový marketing, pyramída… každý tento pojem znamená niečo iné. Jeden je legálny, druhý nie. Pyramídy (lietadlá) sa často za multilevel marketing vydávajú s obaja majú spoločné prvky. Aký je rozdiel medzi „pyramídou“ a „multilevelom“? Ako rozoznať dobré od zlého a ako sa brániť?

Lietadlom medzi pyramídy
Po páde železnej opony sa objavilo mnoho slobody. S ňou ale prišlo aj množstvo vecí, ktorým ľudia nerozumeli. Jednou z nich boli aj tzv. pyramídové hry, iným slovom „lietadlo“ – veľmi jednoduchý podvodok na generovanie peňazí do vreciek niekoľkých prefíkaných hláv šitý na mieru dôverčivým ľuďom.

Pyramídová hra (či lietadlo, ak chcete) je viacúrovňová štruktúra ľudí, ktorých cieľom je zarobiť peniaze na ľuďoch, ktorí sa pripoja po nich. Lietadlo je založené na tzv. duplikačnom efekte. Ktokoľvek privedie niekoho nového, vyberie od neho vstupný poplatok, ktorého časť si nechá a časť pošle na prerozdelenie človeku, ktorý ho do systému priviedol. Ten si časť nechá a časť pošle vyššie. A tak to ide až k jedincovi na vrcholku pyramídy, ktorý daný systém založil.

Výsledkom je samozrejme to, že k ľuďom, ktorí pyramídu založia, sa valia peňažné prostriedky od ľudí pod nimi. Čím je človek vyššie, tým viac môže na dôverčivkách pod sebou zarobiť. Vzhľadom na to, že trh je obmedzený, nemôže tento systém fungovať do nekonečna a po pomerne krátkom čase sa zrúti. Dôsledkom je obohatenie zakladateľov lietadla a ochudobnenie ostatných, ktorí sa nachádzajú v spodných poschodiach pyramídy. Iste – človek by sa tomu normálne zasmial, ak by išlo o desiatky korún. Bohužiaľ slovné spojenie „pyramídová hra“ nemá s hrou praníc spoločného. Existujú spoločnosti (ktoré väčšinou nemajú ani žiadny právny základ), ktoré sa týmto podvodom obohatili o pekných pár miliónov. Pri vstupných poplatkoch pohybujúcich sa napríklad aj v rádoch desaťtisícov dokázali vylákať posledné úspory z mnohých rodín.

Problémom je, že lietadlo nevytvára žiadnu pridanú hodnotu, iba prerozdeľuje peňažné prostriedky. Pyramídové hry sú síce vo všetkých vyspelých krajinách zakázané, stále je však ťažké systém rozpoznať a organizátorov usvedčiť. Najlepšou obranou jedinca proti vstupu do lietadla, ktoré nelieta, sa tak stáva jeho informovanosť.

Rozdiel medzi pyramídou a multilevelom
Existujú však spoločnosti, ktoré využívajú podobný viacúrovňový systém, a nedá sa povedať, že sa jedná o lietadlo. Multilevel marketing (viacúrovňový marketing – MLM), inými slovami aj network marketing (sieťový marketing), je systém, ktorý dáva dokopy dve marketingové stratégie – priamy marketing a franchising. Subjekty, ktoré tento systém využívajú, zaoberajúce sa predovšetkým priamym predajom svojich produktov (s ktorým je multilevel marketing veľmi úzko spätý) prostredníctvom svojich obchodných zástupcov, majú viac či menej podobné systémy prerozdeľovania provízií.

Hlavným rozdielom je, že tieto firmy na rozdiel od typických pyramíd a lietadiel skutočne predávajú nejaké produkty – vytvárajú určitú pridanú hodnotu. Všetky peniaze (alebo ich drvivá väčšina), ktoré sa v systéme pohybujú, sú vygenerované predajom firemných produktov. Na rozdiel od lietadla, kde peňažné prostriedky plynú zo vstupných poplatkov ovečiek, ktoré naletí, a ich peniaze sú následne prerozdelené medzi ľudí vyššie v pomyselnej hierarchii pyramídy. To, že firma fungujúca na báze MLM predáva určité produkty, jej zmysel na trhu nielen moralizuje, ale predovšetkým legalizuje.

Hlavným cieľom ľudí zapojených do multilevelu by malo byť predávanie produktov firmy, a to buď svojpomocne alebo pomocou ľudí, ktoré do systému privedú. Títo ochotníci za vstup do organizácie zaplatia vstupný poplatok a zapoja sa do siete človeka, ktorý ho do siete pripojil. Od onej chvíle môžu predávať produkty, z ktorých získavajú oni a časť provízie ľudia v štruktúre nad nimi. Rovnako ako všetci ostatní môžu do systému privádzať nových ľudí, z ktorých predaja im aj ľuďom vo „vetve“ nad nimi podľa stanoveného systému pôjde „bakšiš“.

Cieľom ľudí v multilevel marketingu býva sedieť a nerobiť nič, zatiaľ čo ľudia v dolných líniách budú predávať a zarábať, a im z toho pôjdu peniaze – tzv. pasívny príjem. A práve v tom je ona sila, onen motivačný faktor, vďaka ktorému sa ľudia nechávajú nahovoriť a vstupujú do takýchto organizácií.

Petr Šafránek z AFIZ k tejto téme uviedol: Firma využívajúca systém MLM poskytuje konkrétny produkt konečnému užívateľovi, ktorý nemusí byť členom distribučnej siete. Príjmy firmy a celej distribučnej siete potom pramenia výhradne z predaja tohto produktu. S ním môže každý záujemca obchodovať sám alebo v tomto obchode zaučí kohokoľvek ďalšieho s tým, že dostáva odmenu za obchod uskutočnený týmto podriadeným. Ten má potom rovnaké možnosti, čím dochádza práve k výstavbe siete, ktorú niektorí ľudia označujú za pyramídu. Systém MLM však na rozdiel od nej žije z obchodu, ktorý vykonáva smerom von. Nie z náboru členov – tým sa práve od pyramídy zásadne odlišuje.

Niečo je zle?
Otázka sieťového marketingu však okolo seba skrýva množstvo „podivností“, ktoré väčšinu ľudí nútia v lepšom prípade k podozrievavému pohľadu a prechodu na protiľahlý chodník.

Rozdiel medzi lietadlom a multilevelom je totiž veľmi diskutabilný a často je veľmi ťažké určiť, či ide o legálne a plne morálne zarábanie na predaji produktov cez kolegov, v hantýrke multilevelákov tzv. „daunlajny“ (downlines → tí, ktorí sú podo mnou v línii) ), alebo či systém nenesie niektoré prvky lietadla.

Nájsť číry marketing, taký, aký bol popísaný o pár riadkov vyššie, nie je úplne jednoduché. Existuje mnoho firiem, ktoré sa za network marketing schovávajú, pričom sa jedná o úplne normálny podvod vo forme lietadla. Dôvodom pre takéto schovávanie sa za stromami je jasné. Zatiaľ čo u naozaj morálneho a legálneho multilevelu je rozbehnutie a fungovanie firmy vec nesmierne náročná (ako akékoľvek iné podnikanie), lietadlo je podvodok, ktorý sa síce musí dobre pripraviť, ale keď sa urobí dobre, peniaze predsa potečú samy (iba a len zo vstupných poplatkov ) aj bez nejakých zbytočností, ako je napríklad zápis do obchodného registra či nejaký produkt. Stačí sa prezentovať ako MLM a je vyhrané. Čudujete sa, že to tak môže fungovať? Divte sa ďalej, dnes je možné všetko.

Utekajte! Alebo nesadajte do lietadla bez krídiel
Pokiaľ narazíte na lietadlo, teda podivnú štruktúru ľudí, ktorá vám sľubuje veľké peniaze v podstate za nič a na mnoho otázok vám zodpovedá vyhýbavo alebo rýchlo mení tému, je čas takzvane vziať roha. Problém je, ako takú štruktúru spoznať. Našťastie existujú znaky, ktoré vám pomôžu pyramídovú štruktúru celkom spoľahlivo spoznať.

Prvou vecou, ​​ktorá vám pomôže lietadlo identifikovať, je už spôsob, ako vás kontaktujú. Ak vám zavolá spolužiak zo strednej, ktorého ste dvadsať rokov nevideli, má hrozne príjemný hlas a z ničoho nič sa s vami chce stretnúť, pretože má pre presne pre vás niečo „úžasné“, ale otázke „o čo teda ide?“ sa viac či menej obratne vyhýba, ruky preč. Či už ide o lietadlo alebo nie, toto je divné.

Ak sa predsa len necháte dohovoriť a prídete na „meeting“, na ktorý vás pozval onen bývalý spolužiak alebo napríklad zlý sused, z ktorého sa z ničoho nič stal baránok, najskôr vám aj bez predchádzajúceho upozornenia príde vzniknutá situácia divná. Veľa zdravících sa, bozkávajúcich sa a naoko pozitívne naladených ľudí, ktorí čakajú, až sa ich guru objavia na pódiu. Keď sa tak stane, začne skandovanie nie nepodobné správanie známych organizácií považovaných za radikálne a bláznivé sekty. Títo ľudia dokážu byť aj napriek všetkej pozitívnej nálade a „súdržnosti“ veľmi nepríjemní, keď budete robiť niečo, čo je proti pravidlám. Odporúčam sa na takom mieste zdržiavať naozaj len najkratšiu možnú dobu. Najväčšou zbraňou týchto ľudí (niekoľko vyvolených hore, ktorí na systéme naozaj zarábajú) je využívanie davovej psychózy a psychologického nátlaku, ktorý mieri na vaše najslabšie miesto – vaše túžby a sny. Najvyšší čas ísť.

Váš úmysel rozhodne nevstúpiť môže byť zlomený oveľa jednoduchšie, než si myslíte. Môže sa vám ľahko stať, že za pol roka budete sedieť zbedovaný doma, pozerať do steny a hovoriť si: „Prečo som tam, sakra, vtedy chodil…“

Dôležitou obranou proti podvodu je vždy zistiť si čo najväčšie množstvo informácií. Najmä kde sa berú všetky tie peniaze, o ktorých vás presviedča onen seriózne vyzerajúci pán na pódiu, že má. Občas je veľmi ťažké prekuknúť, ako onen systém funguje, pretože vám nikto nechce povedať dosť na to, aby ste si dali jedna a jedna dohromady. Každopádne sa dá občas vysledovať, že onen systém jednoducho fungovať nemôže. Seriózny sieťový marketing je obchod, kde sa zisk generuje výhradne predajom produktu od materskej firmy konečnému spotrebiteľovi. Ak tomu tak nie je, rýchlo od toho.

Ďalším výkričníkom je nevratný vstupný poplatok. Ten sa môže pohybovať od tisícov až po státisíce. Hlavným poznávacím faktorom je, či je poplatok naozaj iba nákladom na váš vstup (vstupné materiály, príp. hodnota nejakých produktov firmy – stovkové, maximálne tisícové čiastky) alebo absolútne jednoducho čiastkou, ktorú si rozdelia ľudia, ktorí vás do systému priviedli. Nenechajte sa zmiasť, keď sa jedná o vstupný poplatok vo výške napr. 60 000 Sk, za ktorý dostanete krabici niekoľkých výrobkov, ktoré sú samozrejme absolútne k ničomu, a vstupnú brožúrku (taktiež k ničomu). To, čo ste dostali späť, skutočne nemá hodnotu peňazí, ktoré ste vydali, a to je varovný signál. Toto je lietadlo.

Ďalej je dobré dať si pozor na povinné odbery tovaru a jeho kvalitu. Akákoľvek seriózna firma si nemôže dovoliť uložiť klientovi či spolupracovníkovi povinnosť za určité obdobie kúpiť určité množstvo tovaru. Pri pyramídach je tovar aj napriek všetkému vychvaľovaniu zo strany podvodníkov väčšinou veľmi nekvalitný a predražený – slúži len ako zásterka, aby celý systém vyzeral, že peniaze idú predovšetkým z produktov.

MLM – cesta do pekiel či k bohatstvu?
Na túto otázku neexistuje všeobecná odpoveď. Keď sa spýtate ľudí, čo je to multilevel, väčšina to v lepšom prípade vypočuje av horšom vás pošle do temných miest a už sa s vami nikdy nebude baviť. Dôvod? Multilevel (legálny) je systém, s ktorým mnoho ľudí síce už stretlo, ale vie o ňom veľmi málo. Polovica ľudí sa stále domnieva, že sa jedná o lietadlo, druhá polovica si to už myslí tiež. Jedným z dôvodov je ona veľká podobnosť oboch systémov. Na druhej strane stoja zlé skúsenosti ľudí.

Väčšina ľudí zapojených nech do lietadla, tak sieťových štruktúr vás bude presviedčať, že „zarobiť tu peniaze je ľahké.“ Nie je tomu tak.

V prvom prípade je to zhola nemožné, v tom druhom síce áno, zďaleka však nie jednoduché. Nie každý je rodený obchodník a väčšina ľudí má problém udať čokoľvek. Nezostáva než od toho utiecť a uspokojiť sa so stratou, alebo získavať ďalších ľudí a opäť rozbehnúť systém, na ktorého konci môžu byť ľudia, ktorí sa cítia právom podvedení.

Som presvedčený, že v multileveli sa peniaze zarobiť dajú, nie je to však vôbec jednoduchá záležitosť – chce to usilovnosť, vytrvalosť, podnikateľského ducha, drzosť av neposlednom rade šťastie a istotu, či ste za cenu úspechu schopní obetovať napríklad aj kamarátov. Vzhľadom na to, že 90 % ľudí neuspeje, si 90 % ľudí o MLM myslí to najhoršie.

Poslednou otázkou je, či sa trh nevyčerpá a táto štruktúra môže spoľahlivo fungovať neustále. Často sa hovorí o ekonomickom perpetuum mobile. Existuje však mnoho spoločností po celom svete, predávajúci rozličné produkty od kozmetiky, vitamínové doplnky cez potraviny a šnúrky do topánok až po finančné produkty, ktoré viac či menej využívajú viacúrovňový systém (samozrejme v rôznych obdobách) a dosahujú obrovské tržby, čo aj napriek mnoho nedôvery a nevyriešených otázok dokazuje obrovský potenciál tohto systému.


Tip redakcie: Baví Vás zaujímavé čítanie? Aktuality, zaujímavosti a mnoho ďalšieho nájdete na webe primainšpirácie v kategórii nezaradené.


Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram